Co ma wpływ na cenę monitoringu?
Nowoczesne systemy monitoringu stały się już elementem naszej codzienności. Możemy spotkać się z nimi właściwie wszędzie: kamery stosowane są do nadzorowania ulic, pojazdów komunikacji miejskiej, instytucji publicznych, obiektów handlowych. Kamery coraz częściej są stosowane w firmach, a wiele z osób decyduje się na wdrożenie takiego rozwiązania również do zabezpieczenia mieszkania czy posesji. Jednym z podstawowych pytań, które pojawia się w kontekście systemów monitorowania, jest ich koszt. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, co tak naprawdę wpływa na cenę monitoringu.
Na łączny koszt wdrożenia monitoringu składa się kilka czynników. Przede wszystkim jest to cena samych urządzeń oraz koszt wykonania instalacji. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę rodzaj obiektu, w którym ma być używane takie rozwiązanie, jak również typ samych kamer oraz rejestratorów.
Systemy monitoringu składają się z współpracujących ze sobą urządzeń umożliwiających nadzorowanie określonej przestrzeni przez uprawnione do tego osoby. Decydując się na monitoring musimy w pierwszej kolejności zakupić odpowiednie kamery. Przedział cenowy jest tu naprawdę spory. Urządzenia różnią się od siebie zarówno pod względem wizualnym, jak i technologicznym. Jeśli zależy nam na niskiej cenie możemy wybrać kamery analogowe. Takie urządzenia są najbardziej tradycyjne, najtańsze, i najprostsze, jednak sprawdzają się w naprawdę wielu sytuacjach. Jeśli chcemy korzystać ze sprzętu nowszej generacji, warto zainwestować w tzw. kamery IP. Tego rodzaju urządzenia mają o wiele więcej zastosowań, a o niektórych z nich można wręcz powiedzieć że są kamerami do zadań specjalnych. Podstawową korzyścią z używania kamer IP jest o wiele lepszy obraz w porównaniu do tradycyjnych kamer analogowych. Obraz pochodzący z kamer IP jest o wiele dokładniejszy, dzięki czemu możemy zidentyfikować więcej szczegółów. Zakup kamer IP wiąże się jednak z dużo większym kosztem niż nabycie kamer analogowych. Jeśli chcemy wybrać rozwiązanie pośrednie (zarówno pod względem ceny, jak i jakości), możemy zdecydować się na kamery AHD. Należą one do najczęściej wybieranych urządzeń.
Niektóre kamery muszą pracować w warunkach niedostatecznego oświetlenia lub w całkowitej ciemności – w takich przypadkach sprawdzają się urządzenia korzystające z technologii IR. Cena takich kamer jest dość wysoka, jednak idealnie sprawdzają się do monitorowania danej przestrzeni np. w nocy.
Oprócz kamer w systemie monitoringu wykorzystywane są również rejestratory. Wybierając rejestrator należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, czyli wydajność, trwałość oraz jakość kompresji. Rodzaj rejestratora musi być dostosowany do typu wybranych kamer – im droższa kamera, tym prawdopodobnie więcej zapłacimy za rejestrator. W przypadku najtańszych rejestratorów mówimy o urządzeniach za 200-300 zł, natomiast jeżeli chcemy nabyć naprawdę dobry sprzęt, cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy, że tak naprawdę skuteczność systemu monitoringu w głównej mierze zależy właśnie od rejestratorów, dlatego na tych urządzeniach naprawdę nie warto oszczędzać.
Na cenę monitoringu ma wpływ również rodzaj obiektu, który ma być nadzorowany. Im większa powierzchnia budynku, tym cela instalacji będzie wyższa (zwiększa się bowiem koszt wykonania instalacji oraz łączna cena wszystkich koniecznych elementów systemu). Do przeprowadzenia instalacji niezbędne jest niekiedy wykonywanie otworów w ścianach, dlatego najtaniej będzie przeprowadzać prace jeszcze na etapie budowy.