Czujnik – co to takiego?
Czujki, zwane inaczej czujnikami to podstawowy element każdego systemu alarmowego. To właśnie ten fragment odpowiada za odpowiednią ochronę naszego mienia czy gospodarstwa domowego, a także firmy. Rodzajów czujników jest wiele i między innymi od wybranego rodzaju zależy wydajność systemu. Wpływ na skuteczność ma również liczba czujek oraz ich właściwe rozmieszczenie.
Podstawowe informacje
Czujniki można stosować zarówno w pomieszczeniach oraz w przestrzeni otwartej, zewnętrznej. Głównym zadaniem czujek jest wykrywanie różnorodnych sygnałów, w zależności od rodzaju i przeznaczenia. Czujniki antywłamaniowe będą reagowały na inne bodźce (na przykład na ruch), niż te wersje ostrzegacze. Czujniki są podstawowym elementem systemów antywłamaniowych i kontrolnych, mają ostrzegać w przypadku próby włamania czy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – pożar, usterki systemowe, powódź. Reagują natychmiast w przypadku wykrycia niepożądanego ruchu, dwutlenku węgla w powietrzu, wybitej szyby czy dużej ilości wody na podłodze.
Pasywna czujka podczerwieni
Podstawowym rodzajem czujnika w systemach zabezpieczeń jest czujka na podczerwień. Taki rodzaj wykrywa ruch obiektu, bazując na temperaturze – obiekt będzie miał różną ciepłotę ciała od otoczenia. Najczęściej stosowana jest w wejściach, narożnikach pomieszczeń lub przy oknach.
Ultradźwiękowy czujnik ruchu
Zasada działania jest w sumie identyczna do poprzedniego rodzaju, choć opiera się na innych rozwiązaniach technologicznych. Ultradźwiękowy czujnik ruchu bazuje na falach radiowych. Oznacza to, że alarm włącza się w momencie, w którym powracająca kontrolna fala dźwiękowa odstaje od oryginału. Ważnym minusem takiego rodzaju czujnika, który może wpływać na skuteczność jest wrażliwość na ruch powietrza. Nie sprawdzi się w pobliżu wentylacji czy kominka.
Kontaktron
Najpopularniejszy rodzaj czujnika antywłamaniowego. Reaguje na otwarcie okien i drzwi. Czujka składa się z dwóch elementów – jedną część przykleja się do ościeżnicy, drugą do skrzydła. W momencie zetknięcia wytwarza się pole elektromagnetyczne, a gdy zostanie przerwane alarm zostaje aktywowany.
Czujka stłuczenia szyby
Czujnik umieszcza się w szybie lub jej bliskim otoczeniu. Jest to rodzaj czujki wibracyjnej, bądź mikrofalowej. Opiera się na wyłapywaniu silnych drgań przy stłuczeniu szyby lub dźwięku ( w przypadku drugiego rodzaju czujnika) rozbijanego szkła w odległości do 15 metrów.
Czujnik gazu i czadu
Chroni przed zatruciem dwutlenkiem węgla oraz przed wybuchem pożaru czy ostrzega w przypadku wycieku gazu. Czujnik wyłapuje w powietrzu związki dwutlenku węgla, ale także metan, propan, propan-butan czy tlenek węgla.
Czujnik dymu
Czujnik aktywuje alarm przy wyłapaniu w pomieszczeniu jakiegokolwiek dymu – papierosowego lub spalenizny.
Czujnik zalania
Czujnik z przyczyn oczywistych umieszcza się w podłożu w miejscach, które narażone są na zalanie wodą. Może to być przykładowo łazienka, pralnia, piwnica czy kuchnia – wszystkie miejsca, w których poziom wody z powodu uszkodzeń rur, przecieków lub przedostania się wód gruntowych może wzrosnąć.
Czujnik deszczu
Ten rodzaj stosuje się w przypadku mieszkań, które mają okna dachowe. W przypadku ulewnych deszczy czujnik reaguje i wydaje sygnał do zamknięcia okien.
Czujnik wiatru
Czujnik montuje się w markizach automatycznych w ogrodach, na tarasach czy w zewnętrznej przestrzeni sklepowej. W przypadku wykrycia zagrożenia – mocnego wiatru – system włącza się i wymusza zwinięcie markiz.