Czujniki dymu i ich znaczenie
Wszyscy są narażeni na nieszczęśliwy wypadek w takim samym stopniu, biorąc pod uwagę brak ingerencji przemyślanych zachowań ludzkich. Inaczej mówiąc, jeżeli ktoś nie będzie calowo działał na naszą szkodzę to mamy podobne prawdopodobieństwo, że przydarzy się nam coś złego, co losowo wybrane osoby (na zdrowie i życie także ktoś umyślnie nie czyha). Dotyczy to także obiektów - firmy, domu, sklepów, obiektów przestrzeni publicznej - które mogą paść ofiarą powodzi, trzęsień ziemi, pożarów, usterek, itd. Warto zadbać o ochronę miejsc i użytkowników, by chociaż zniwelować częściowo zagrożenie. Szczególnie, jeżeli chodzi o wciąż powtarzające się zagrożenie pożarowe.
Działanie czujników dymu
Nowoczesne systemy alarmowe często rozbudowane są o podsystemy, oparte na odpowiednich czujnikach - mają one wykrywać odpowiednie rodzaje zagrożeń i ostrzegać przed nimi zawczasu. W każdym domu oczywiście nie musi być luksusowego systemu alarmowego, ale na pewno powinien być czujnik dymu. To pierwsza linia ochrony w przypadku zagrożenia pożarowego. Niestety, wielu ludzi ignoruje tego typu zagrożenie z myślą, że ich to nie dotyczy - nic bardziej mylnego, gdyż pożar spowodowany różnymi okolicznościami może wydarzyć się w każdym obiekcie.
Działanie czujnika dymu jest proste. Wyłapuje on z powietrza w przestrzeni zamkniętej wszelki dym - niezależnie od tego, czy jest to spalenizna lub dym papierosowy. Po wykryciu dymu czujnik uruchomi alarm, mając na celu poinformowanie użytkowników o zagrożeniu. Wtedy należy zastosować się do zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego w przypadku firm i parceli publicznych, a w przypadku domu prywatnego można rozejrzeć się za źródłem problemu (chyba, że źródło już jest widoczne znacznie i stanowi zagrożenie zdrowia i życia). Nie wolno ignorować alarmu. Alarmy przeciwpożarowe reagują na obecność dwutlenku węgla w powietrzu, który jest trujący i w przypadku dużego stężenia może powodować zatrucia oraz śmierć przez uduszenie.
Optymalizacja bezpieczeństwa przeciwpożarowego
Można wpłynąć na poprawę wydajności i skuteczności systemu przeciwpożarowego w łatwy sposób. W końcu każdy pragnie, jak najlepiej działającego systemu. Należy zainstalować odpowiednią ilość czujników - im więcej czujników, tym szybciej wyłapią dym w różnych częściach kondygnacji. Szybsze wykrycie to więcej czasu na reakcję. Często czas odgrywa najistotniejszą rolę w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie jednego czujnika w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, warto upewnić się, że wszyscy użytkownicy znają zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego - bez tej wiedzy żaden system nie pomoże, gdyż w przypadku zagrożenie ludzi nie będą wiedzieli, jak należy się zachować. Warto zaznaczyć, że panika nigdy nie jest pomocna, szczególnie w sytuacjach stresowych. Kolejnym ważnym krokiem jest dbałość - o prawidłowe działanie. Należy zadbać nie tylko o właściwe zainstalowanie i sprawdzenie funkcjonalności, ale także o regularne kontrole sprzętu. Czasami może okazać się w trakcie użytkowania (niezależnie czy czujniki miały chrzest bojowy czy nie) coś uległo usterce lub przestało z pewnych przyczyn działać. Mimo wszystko, są rzeczy materialne i nie możemy polegać na nich w pełni. Z tego powodu, warto raz na miesiąc kontrolować stan czujników i funkcjonalność systemu. Czujniki są łatwe w obsłudze i posiadają we frontowej części wbudowany specjalny przycisk testu. Zawsze lepiej działać zawczasu, by później nie żałować.