Czy rośliny mogą naprawdę poprawić bezpieczeństwo naszych domowników
Zielone rośliny doniczkowe stanowią efektowną ozdobę naszych mieszkań. Zwłaszcza teraz, gdy powraca moda na powrót do natury, coraz chętniej dekorujemy mieszkania roślinami zielonymi. Umiejętnie pielęgnowany ogród jest prawdziwą ozdobą naszej posesji. Prace w ogródku są niezwykle relaksujące, a przy okazji umożliwiają nam aktywne przebywanie na świeżym powietrzu. Wydaje się, że walory estetyczne roślin hodowanych w domach i ogrodach są oczywiste – lecz czy zastanawiałeś się kiedyś, czy rośliny są w stanie poprawić bezpieczeństwo domowników? A jeśli tak, to w jaki sposób? Zapraszamy do lektury!
Nie jest żadną tajemnicą, że kontakt z naturą poprawia nam samopoczucie. To dlatego tak chętnie regenerujemy się w towarzystwie przyrody. Namiastką natury w naszym domu mogą być rośliny doniczkowe. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że rośliny hodowane w domach nie tylko cieszą oko, lecz również mogą w bardzo skuteczny sposób poprawiać jakość powietrza. Dotyczy to zwłaszcza tych gatunków, które mają zdolność wychwytywania z powietrza szkodliwych substancji chemicznych oraz ich neutralizowania. Jakie to rośliny?
Wśród roślin oczyszczających powietrze znajdują się na przykład paprotka, skrzydłokwiat, dracena obrzeżona, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, sansewieria, zielistka czy begonia. Te bardzo pożyteczne rośliny potrafią zneutralizować bardzo groźne substancje, gromadzące się zwłaszcza w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z benzenu i acetonu (skrzydłokwiat, sansewieria), acetonu (rapis wyniosły), oparów formaldehydu (bluszcz pospolity, paprotka, dracena obrzeżona), ksylenu i trójchloroetylenu (dracena obrzeżona). Wymienione substancje są bardzo niebezpieczne, a ich wdychanie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Rośliny pomagają też w walce ze smogiem, dlatego ich posiadanie zalecane jest zwłaszcza mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich. Rośliny doniczkowe nie tylko cieszą oko, ale zapewniają nam przebywanie w odpowiednich warunkach.
Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak w tani i prosty sposób ulepszyć system zabezpieczeń twojego domu? Czy wiesz, że możesz wykorzystać w tym celu po prostu domowy ogródek? Rośliny mogą nie tylko stanowić atrakcyjną ozdobę twojej posesji, lecz mogą również zapewnić twoim najbliższym ochronę. Posiadanie wokół domu odpowiednich gatunków drzew i krzewów może skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy, a przy okazji zapewnić wam uniknięcie wścibskich spojrzeń sąsiadów. Niektóre gatunki cierni i pnączy mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić włamywaczom wtargnięcie na posesję, chroniąc tym samym ciebie i twoich najbliższych. Świetnie sprawdzają się na przykład cierniste krzewy różane lub gęste żywopłoty z roślin iglastych i ostrokrzewów. Bardzo praktyczną ochroną przed intruzami są także krzewy owocowe, na przykład jeżyny. Krzewy jeżynowe tworzą gęstą, bardzo trudną do pokonania barierę chroniącą naszą posesję. Wraz z odpowiednio wybranymi roślinami warto zainwestować również w urządzenia wykrywające ruch, na przykład specjalne czujniki. Zintegrowanie takich urządzeń z systemem oświetlenia pozwala na zauważenie każdej osoby wchodzącej na nasze podwórko.
Wymieniliśmy tak naprawdę tylko kilka aspektów związanych z tym, w jaki sposób rośliny mogą zwiększyć komfort i bezpieczeństwo domowników. Jak widać, warto zarówno hodować pożyteczne rośliny doniczkowe, jak również posiadać odpowiednie gatunki roślin w przydomowym ogrodzie.