Czym jest telewizja przemysłowa?
Jednym ze sposobów zabezpieczenia różnego rodzaju obiektów jest telewizja przemysłowa. Taki system jest używany w celu zwiększenia ochrony przestrzeni i budynków. Podstawowym elementem telewizji przemysłowej są specjalne kamery. Na czym polega takie rozwiązanie i dlaczego warto je stosować? Zapraszamy do lektury.
Telewizja przemysłowa znana jest także pod nazwami monitoring wizyjny, telewizyjny system dozorowy oraz wideonadzór. System jest również znany pod skrótem CCTV, pochodzącym od angielskiego terminu Closed Circuit TeleVision. Zgodnie z definicją, jest to rozbudowany system składający się z kilku do nawet kilkuset kamer przemysłowych rejestrujących zdarzenia w danym obiekcie lub na określonej przestrzeni. Praca wszystkich kamer odbywa się jednocześnie, co pozwala na monitorowanie sytuacji w wielu miejscach naraz. W skład takiego systemu wchodzą kamery (wraz z odpowiednimi obiektywami), rejestratory gromadzące obraz z kamer oraz specjalne oprogramowanie pozwalające widzieć obraz ze wszystkich kamer na monitorach. Do pracy systemu konieczny jest także serwer wideo. Dodatkowe oprzyrządowanie obejmuje statywy do kamer, telekonwertery, systemy transmisyjne, okablowanie oraz inne niezbędne akcesoria. Rejestrowany obraz jest przesyłany do centrum sterującego, gdzie może być oglądany przez personel.
Integralnym elementem systemu telewizji przemysłowej są specjalne klawiatury sterujące z wbudowanymi dżojstikami, pozwalające użytkownikowi manipulować kamerami zgodnie z bieżącymi potrzebami. Osoba mająca dostęp do centrali sterującej może na przykład obrócić kamerę w którąś stronę, co pozwala jej na dokładniejszy ogląd danej sytuacji.
Najczęściej wymienianą korzyścią z posiadania telewizji przemysłowej jest poprawa bezpieczeństwa monitorowanego obiektu. Monitoring wizyjny stosowany jest przede wszystkim we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, jak również w nieruchomościach mieszkalnych (na przykład na zamkniętych osiedlach strzeżonych), w szpitalach, obiektach usługowych czy galeriach handlowych. Rozwiązanie jest także powszechnie używane do nadzorowania przejazdów kolejowych oraz ulic miast objętych monitoringiem wizyjnym. Dzięki integracji telewizji przemysłowej z systemami alarmowymi i innymi systemami ochrony budynków, rozwiązanie pozwala na szybką reakcję odpowiednich służb lub personelu technicznego w przypadku pojawienia się zagrożenia.
Dzięki możliwości jednoczesnej pracy wielu kamer, monitoring wizyjny idealnie sprawdza się do monitorowania dużych obszarów. Jak wspomniano, telewizja przemysłowa jest używana między innymi do monitorowania przestrzeni publicznej. Dzięki temu pomaga w ustaleniu tożsamości osób odpowiedzialnych za przestępstwa lub pozwala policji ustalać winowajców kolizji i innych zdarzeń drogowych. Nagrania z monitoringu mogą również służyć jako materiał dowodowy w sądzie.
Telewizja przemysłowa bywa elementem bardziej rozbudowanych systemów bezpieczeństwa. Technologia jest często stosowana również w nowoczesnych systemach pracujących w domach inteligentnych. Do monitoringu wizyjnego od jakiegoś czasu używane są nowoczesne urządzenia pozwalające na rozpoznawanie twarzy, co podnosi skuteczność ustalania tożsamości włamywaczy. System telewizji przemysłowej można w bardzo sposób konfigurować oraz zmieniać jego ustawienia w zależności od potrzeb użytkownika. Większość systemów da się także w łatwy sposób rozbudowywać. Dzięki temu telewizja przemysłowa jest jednym z najczęściej wybieranych systemów zabezpieczeń w Polsce i na świecie.