Grzejnik i jego rozmiar
Pamiętajmy, że niewłaściwie dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego w jego wnętrzu. Błędów w planowaniu instalacji grzewczej możemy jednak popełnić znacznie więcej. Na przykład złe rozmieszczenie grzejników nie zapewni równomiernego rozprzestrzeniania się ciepła. Warto więc odpowiednio rozplanować umiejscowienie oraz rozmiar grzejników tak, aby móc cieszyć się komfortowym ciepłym w całym mieszkaniu. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać wybierając rozmiar grzejników i decydując o ich rozmieszczeniu.
Obecnie kaloryfery posiadają najróżniejsze kształty oraz wymiary. Podobnie rozwiązywany jest sposób podłączenia do nich rur. Z tego właśnie powodu decyzję o wyborze wszystkich grzejników do domu powinno podjąć się na jak najwcześniejszym etapie budowy, czyli zanim zostanie wykonana instalacja hydrauliczna. W przeciwnym razie może okazać się, że nasz dom będzie wymagał gruntownych przeróbek. Jednocześnie trzeba pamiętać, że aby dobrać moc i wielkość potrzebnego kaloryfer, musimy najpierw określić zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia, w którym urządzenie będzie zamontowane.
Ustalenie rozmiaru grzejnika
Wielkość grzejnika powinna zależeć od tego, z jaką mocą ma on oddawać ciepło. Jeśli chcemy mieć kaloryfery inne niż zostało to przewidziane w projekcie, musimy przypilnować, żeby zapewniły one właściwą moc. Należy zacząć od ustalenia jej wartości. Warto wskazać, że coraz doskonalsze systemy ociepleń i coraz lepsze właściwości termoizolacyjne okien sprawiają, że wystarczy wartość co najmniej o połowę mniejsza. Jeśli zależy nam oszczędności i ekologii, musimy precyzyjnie określić niezbędną wydajność cieplną każdego z grzejników. Najłatwiej sprawdzić, jakie przewidziano w projekcie i następnie znaleźć ich odpowiedniki. Dobrze też oprzeć się na informacji o stratach ciepła w pomieszczeniach i na jej podstawie samemu obliczyć wymaganą wydajność cieplną grzejnika. Bywa, że grzejnik zaproponowany przez projektanta ma niepotrzebną nadwyżkę wydajności, ponieważ nie było innego z tego typu. Może udać nam się taki znaleźć wśród innych modeli. Pamiętajmy, że zbyt duży kaloryfer nie spowoduje przegrzewania wnętrz, ponieważ moc jest automatycznie ograniczana przez zawór termostatyczny. Nie trzeba obawiać się wyższych rachunków za ogrzewanie. Większy grzejnik będzie zwyczajnie droższy, a zatem precyzyjne ustalenie mocy może sprawić, że uda się nam zaoszczędzić trochę pieniędzy oraz rozwiązać problem jego zmieszczenia w ciasnym miejscu.
Rozmieszczenie grzejników
Aby właściwie rozmieścić grzejniki w pomieszczeniu, należy pamiętać, że powinny znajdować się w miejscach z największą stratą ciepła. Tylko wtedy zapewnią równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i w żadnej jego części nie odczujemy chłodu. Najlepiej umieszczać grzejnik pod oknem, ponieważ ogrzewane przez niego powietrze staje się rzadsze i dzięki temu się unosi, tworząc przed oknem ciepłą specjalną zasłonę.