
Idealne grzejniki
Obecnie kaloryfer to nie tylko element ogrzewania, ponieważ coraz częściej jest to także efektowna dekoracja, która ciekawie urozmaica ściany naszego domy. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę wzorów, kolorów i wielkości, co sprawia, że bez problemu dobierzemy ozdobny kaloryfer idealny do każdej aranżacji. Idealny grzejnik nie może jednak ograniczać się do funkcji dekoracyjnej. Dobrze działające urządzenie pozwoli też utrzymać wysoki komfort grzewczy przy jak najniższym zużyciu energii.
Przeglądając ofertę grzejników różnych marek szybko zobaczymy, że wybór jest ogromny. Dostępne są modele stalowe, aluminiowe, miedziane i żeliwne. Różnią się one ceną, co często składnia konsumentów do wybrania stalowego. Popularne są również kaloryfery z aluminium. Pamiętajmy, że wymiana kaloryfera wiąże się z koniecznością przerobienia istniejącej instalacji. Często odmienne modele mogą mieć niepasujące rozstawy podłączeń, a wymiana urządzeń w bloku będzie wymagać zdobycia pozwolenia. Zanim wymienimy grzejnik w jednym mieszkaniu, trzeba spuścić wodę z całego pionu, co jest dodatkowym kosztem. Niestety w okresie grzewczym nie dostaniemy na to zgody. Grzejniki należy zatem montować właściwie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Co jeszcze warto wiedzieć o grzejnikach?
Jakie powinny być grzejniki?
Właściwie dobrane kaloryfery powinny być odpowiednie dla danego rodzaju źródła ciepła i temperatury wody grzewczej. Kolejnym ważnym kryterium jest ich dopasowane estetycznie do pomieszczenia i miejsca montażu. Ponadto grzejniki powinny mieć stabilną konstrukcję, bez ostrych krawędzi tak, aby wyeliminować możliwość skaleczenia np. przez dzieci. Dobrze jeśli powierzchnia grzejników jest łatwa do czyszczenia, co jest szczególnie istotne dla alergików. Warto upewnić się, że posiadają one możliwość regulacji wydajności cieplnej, czyli głowicę termostatyczną. Idealny kaloryfer powinien być też łatwy w montażu oraz mieć trwałą powłokę lakierniczą, odporną na uszkodzenia.
Kaloryfer a nowoczesne urządzenia grzewcze
W poszukiwaniu oszczędności na kosztach ogrzewania coraz częściej wybieramy nowoczesne i oszczędne źródła ciepła, jak np. kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Ich wspólną cechą oraz niewątpliwą zaletą jest to, że pracują najefektywniej i najoszczędniej przy stosunkowo niskich temperaturach wody grzewczej. W obecnych nowoczesnych instalacjach najczęściej stosowane są grzejniki płytowe z tego powodu, że mogą one efektywnie pracować z niskimi temperaturami wody grzewczej, ponieważ znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia właśnie przez promieniowanie. Razem ze zmniejszaniem temperatury wody grzewczej wydajność cieplna grzejników typowo konwekcyjnych znacznie spada.