Jak dzielimy kamery dozorowe
Jednym z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń budynków i otwartych przestrzeni jest system monitoringu CCTV, czyli Closed Circuit TeleVision. System jest również znany jako monitoring wizyjny lub telewizja przemysłowa. Jednym z najważniejszych urządzeń wchodzących w skład CCTV są tzw. kamery dozorowe. Bez nich praca instalacji byłaby niemożliwa, dlatego pełnią w systemie monitoringu wizyjnego kluczową rolę. Wśród kamer dozorowych wyróżnia się kilka rodzajów. W niniejszym artykule przedstawiamy krótki przewodnik po typach kamer stosowanych w telewizji przemysłowej.
System monitoringu CCTV składa się z kilku współpracujących ze sobą urządzeń. Są to kamery przemysłowe, obiektywy, zasilacze do kamer, rejestratory, sprzęt znajdujący się w centrali sterującej (monitory, przewody zasilające, klawiatura sterująca) oraz oprzyrządowanie pomocnicze (okablowanie, zestawy do transmisji sygnału dźwiękowego, uchwyty i obudowy).
Jednym z najważniejszych czynników zapewniających prawidłowe działanie systemu jest właściwy dobór kamer. Parametrów, którymi różnią się od siebie urządzenia, jest naprawdę sporo. Odpowiednia kamera dozorowa znacznie zwiększa skuteczność telewizji przemysłowej, dlatego decydując się na wdrożenie systemu CCTV należy dobrze przemyśleć wybór urządzenia. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?
Ze względu na różne kryteria, kamery dozorowe można podzielić na kilka najważniejszych rodzajów. Po pierwsze, urządzenia różnią się od siebie pod względem systemu nadzorującego, zgodnie z którym odbywa się ich praca. Najważniejszymi rodzajami kamer będą tutaj urządzenia analogowe oraz pracujące z wykorzystaniem protokołu sieciowego IP. W technologii analogowej do przesyłania danych wykorzystuje się kabel koncentryczny, natomiast w przypadku kamer IP dane mogą być przesyłane na nieograniczoną odległość. Kamery dozorowe wykorzystujące protokoły sieciowe to znacznie nowocześniejsze urządzenia, coraz częściej wybierane w miejsce standardowych metod analogowych. Kamery IP są dużo wygodniejsze i mają bardziej uniwersalne zastosowanie.
Innym kryterium podziału kamer dozorowych jest ich budowa i zastosowanie. Pierwszym rodzajem urządzeń są kamery typu BULLET, nazywane również kamerami tubowymi. Takie urządzenia monitorują stale jeden plan obserwacji, działają zatem tylko w jednym kierunku. W przeciwieństwie do nich, drugi rodzaj kamer, czyli kamery kopułkowe (typ DOME), umożliwiają monitorowanie bardzo szerokiego obszaru. Ze względu na wykorzystywanie w nich obiektywów szerokokątnych, doskonale nadają się do monitorowania wnętrz budynków, a nawet bardzo ciasnych pomieszczeń. Trzecim rodzajem kamer są urządzenia typu BOX, które najczęściej stosowane są do monitorowania otwartej przestrzeni na zewnątrz budynków. Innym rodzajem urządzeń są wreszcie kamery szybkoobrotowe, stosowane na przykład w systemach monitoringu miast. Takie urządzenia wyposażone są w funkcję zbliżenia optycznego, można również manipulować nimi w kierunku poziomym i pionowym.
Ciekawym rodzajem kamer dozorowych są urządzenia termowizyjne. Są używane w miejscach o niedostatecznej ilości światła, w których praca kamer działających w standardowych technologiach byłaby niemożliwa. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w detektory ruchu.
Warto zlecić wybór kamery dozorowej firmie zajmującej się wdrożeniem systemu monitoringu wizyjnego. Pracownicy takich firm doskonale orientują się w typach kamer i rodzajach systemów, dlatego użytkownik będzie mógł korzystać z optymalnego dla niego rozwiązania.