Jak można regulować temperaturę w pomieszczeniach?
To właśnie sterowanie temperaturą we wnętrzu domu pozwala utrzymać w nim odpowiedni komfort cieplny i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak regulować temperaturę w pomieszczeniach oraz jakie urządzenia są do tego potrzebne. Przeczytaj go koniecznie!
Jak regulować temperaturę w pomieszczeniach?
Zacznijmy od tego, że aby utrzymywać w pomieszczeniach domu komfortową temperaturę (w której nie jest ani za zimno, ani za ciepło), a więc sterować temperaturą w domu, trzeba dopasowywać moc urządzenia grzewczego lub chłodniczego do wciąż zmieniających się strat i zysków ciepła. Dlatego, gdy kupisz klimatyzator, będzie on wyposażony w termostat, który włącza nawiew kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka. Dopiero po schłodzeniu powietrza w pomieszczeniu do zadanej temperatury termostat wyłącza klimatyzator (jeśli przestawisz go na funkcję grzania termostat będzie włączał nawiew gdy temperatura w pomieszczeniu będzie zbyt niska). Generalnie, w ten sam sposób można także sterować instalacją centralnego ogrzewania, ale wymaga to zamontowania urządzeń sterujących, które na ogół nie są standardowym wyposażeniem kotła czy grzejników.
Sterowanie grzejnikami
Przede wszystkim do sterowania temperaturą (mocą grzewczą) grzejników służą zawory termostatyczne. Zwykle montuje się je przy każdym grzejniku (lub na każdej pętli ogrzewania podłogowego), by móc regulować temperaturę niezależnie w każdym pomieszczeniu. Warto także wiedzieć, że głowice zaworów termostatycznych są wypełnione substancją rozszerzającą się pod wpływem wzrostu temperatury i kurczącą wraz z jej spadkiem. Natomiast zmiana objętości powoduje zmianę stopnia otwarcia zaworu regulującego wielkość strumienia wody przepływającej przez grzejnik i dzięki temu możliwe jest utrzymywanie w pomieszczeniu w miarę stałej temperatury, której wartość możesz ustalić zmieniając położenie pokrętła zaworu termostatycznego.
Sterowanie pracą kotła
Oczywiście sterować można także pracą źródła ciepła (kotła czy pompy ciepła). Zwykle można do tego zastosować termostat pokojowy - działający jak ten, który steruje pracą klimatyzatora (tyle, że włączający i wyłączający palnik i pompę obiegową, a nie wentylator). Ale zdecydowanie o wiele częściej stosuje się regulator pogodowy sterujący pracą kotła w zależności od temperatury mierzonej przez czujnik umieszczony na zewnątrz domu i dostosowujący do niej temperaturę w instalacji grzewczej zgodnie z zapisanym w pamięci programem.