
Jak skutecznie chronić firmę przed rabunkiem?
W życiu zdarzają się różne sytuacje i nie zawsze są to szczęśliwe obrazki, czasem tracimy wiele w efekcie nieszczęśliwych wydarzeń. Na utratę i szkody narażeni są wszyscy, odnosi się to jednocześnie do rzeczy materialnych i tych mniej namacalnych – zdrowie, życie, szczęście. Przed częścią zagrożeń możemy się chronić, szczególnie gdy wynikają one z ludzkiego działania. Można podjąć kroki, by zabezpieczyć swój majątek przed wandalizmem, kradzieżami czy uszkodzeniami z powodu losowych wydarzeń. W końcu pożaru, powodzi czy usterek nie jesteśmy w stanie zawsze przewidzieć. Warto chronić się przed takimi wydarzeniami na wszelki wypadek, gdybyśmy znaleźli się w obliczu takiego wyzwania. Ochrona dotyczy zarówno posesji prywatnych i przestrzeni publicznych (lokali użytkowych). Przed kataklizmami naturalnymi może nie jesteśmy zbytnio się ochronić, ale przed przestępstwami pospolitymi już tak.
Alarm – pierwsza deska ratunku
Alarmy to podstawowa forma ochrony, jaką stosuje się zarówno w domach prywatnych, firmach, miejscach użytku publicznego, a nawet w autach. W dzisiejszych czasach ciężko o miejsce w sferze publicznej, które nie posiada systemu alarmowego. Ten rodzaj zabezpieczeń to pierwsza i często najważniejsza linia obrony w przypadku próby włamania czy rabunku. Obecnie okna i drzwi antywłamaniowe to niewystarczająca ochrona przed współczesnymi przestępcami. System alarmowy to ochrona, ale także skuteczny straszak dla intruzów.
Alarmy mogą być różne oraz mniej lub bardziej zaawansowane. Czujniki reagują natychmiastowo i załączają najczęściej sygnał dźwiękowy, który jest na tyle donośny, by zwrócić uwagę otoczenia. Jednak istnieją także systemy, w których alarm jest cichy – powiadomienie o napadzie w banku czy sklepie nie wydaje dźwięku na miejscu, tylko przesyła sygnał do ochrony. Alarm ma na celu chronić przed potencjalnym niebezpieczeństwem oraz zapobiegać sytuacjom zagrożenia zdrowia i życia czy utracie majątku. Często taka ochrona okazuje się być wystarczająca w udaremnieniu napadu czy w zażegnaniu niebezpieczeństwa.
Telewizja przemysłowa
System telewizji przemysłowej to zespół kamer i rejestratorów, umieszczanych w lokalach użytkowych i strefie publicznej (bankach, galeriach handlowych, sklepach). Kamery rozmieszczone są w różnych miejscach chronionego terenu, by mieć podgląd na cały obszar i możliwość wyłapywania podejrzanych zachowań. Obraz z kamer przesyłany jest do centrali, kontrolowanej przez ochronę. Nowoczesne systemy mogą mieć więcej funkcji, niż zapisu obrazu w postaci filmu. Takie systemy mogą być rozbudowane na przykład o czujniki ruchu, które po wykryciu ruchu w godzinach nieczynności lokalu będą traktowały to jako zagrożenie. W takiej sytuacji sygnał o zagrożeniu przesyłany jest do ochrony.
Wideofon i jego korzyści
Wideofon to popularny dodatek domofonu, który jest obecnie standardowym wyposażeniem mieszkań w miastach oraz blokach mieszkalnych w mniejszych miejscowościach. System połączony jest z kamerą przy wejściu głównym do mieszkania czy budynku. Obraz z kamery przesyłany jest bezpośrednio do monitora w mieszkaniu. Dzięki temu możemy sprawdzić, kto próbuje się dostać do środka. Im lepsza i bardziej zaawansowana kamera, tym lepszej jakości obraz – to ułatwia rozpoznania i wyłapanie szczegółów na obrazie. Wideofon często działa jako skuteczna ochrona przed włamaniami – złodziej ma świadomość, że jego wizerunek zostanie wyłapany przez kamerę. Monitoring tego typu wyłapuje wszystko, co dzieje się w pobliżu wejścia i sprawia, że próby włamania są daremne.