Na czym polega nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym?
Ostatnio, użytkownik, mimo że nie jest specjalistą, może w coraz większym stopniu wpływać na pracę instalacji. Bardzo wiele jednak zależy od prawidłowego zaprojektowania systemu automatyki i doboru odpowiednich rozwiązań regulacyjnych. Otóż bez tego nawet najnowocześniejszy sterownik nie zapewni prawidłowej eksploatacji. Jednak o ile w przypadku ogrzewania konwekcyjnego użytkownik może ostatecznie sam odkręcić lub zakręcić głowicę zaworu termostatycznego na grzejniku, to przy ogrzewaniu podłogowym automatyka sterująca jest konieczna. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący nowoczesnego sterowania ogrzewaniem podłogowym. Przeczytaj go koniecznie!
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Zacznijmy od tego, że cechą charakterystyczną ogrzewania podłogowego jest jego duża bezwładność, przez co instalacja wolniej reaguje na żądane zmiany, np. temperatury w pomieszczeniu. Dlatego instalacja wymaga nieco innej regulacji niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Poza tym, ze względu na specyfikę tego typu ogrzewania, należy uważać, by nie przekraczać 29°C temperatury powierzchni podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a w przypadku łazienki - 34°C, bo jest to związane z odczuwaniem komfortu - różnica temperatury pomiędzy głową, a stopami osoby przebywającej w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 2 K
Czy izolacja na rurach ogrzewania podłogowego nie ma sensu?
Generalnie, mogłoby się wydawać, że wykonywanie izolacji na rurach ogrzewania podłogowego nie ma sensu, ponieważ im więcej ciepła zostanie oddane, tym lepszy efekt grzewczy w pomieszczeniu. Jednak nie ma nic bardziej mylnego - unika się w ten sposób niepożądanej nadmiernej emisji ciepła tam, gdzie nie jest to potrzebne. Czyli są to np. korytarze i pomieszczenia gospodarcze, a w ich podłodze występuje najczęściej duże zagęszczenie rur, co przy braku izolacji ciepło byłoby tracone tuż za źródłem ciepła i dochodziłoby do przegrzewania pomieszczenia, w którym z reguły nie ma nawet potrzeby montowania grzejnika. Ponadto straty ciepła na początkowych odcinkach instalacji wpływają na zmniejszenie efektywności oddawania ciepła ze względu na spadek temperatury zasilania i tym samym tam, gdzie ogrzewanie jest pożądane, nie będzie ono takie, jak oczekiwał inwestor, generując dodatkowe koszty. W związku z tym, należy zwrócić o wiele większą uwagę niż by się mogło to wydawać na odpowiednią izolację przewodów układanych w podłodze. Oczywiście może być to pianka polietylenowa lub poliuretanowa. Jeżeli poszukujesz odpowiednich sterowników do ogrzewania w Twoim domu - koniecznie sprawdź sklep Sterownikitech.pl - oferują regulatory temperatury i sterowniki do pieca.