Niższe rachunki za prąd
Początek jesieni oznacza start sezonu grzewczego. Okres ten wiąże się z koniecznością płacenia za ciągłe ogrzewanie. Często jest to dosyć spory wydatek, który corocznie pożera znaczną część naszego domowego budżetu. Na szczęście istnieje szereg sposobów na oszczędzanie energii cieplnej. Im więcej z nich zastosujemy, tym większe oszczędności odnotujemy w naszym portfelu. Część z nich będzie wymagała początkowego zainwestowania większej sumy, w przypadku np. zmiany urządzeń na nowsze czy ocieplenia budynku, inne jednak zależą wyłącznie od naszych chęci i wykształcenia w sobie dobrych nawyków. Nawet te drobne zmiany sprawią, że poczujemy dużą różnicę.
Początek jesieni to czas na to, aby rozpocząć przygotowania do rozpoczynającego się sezonu grzewczego. Rachunki za energię w okresie jesienno-zimowym odbijają się słono na rodzinnym budżecie, dlatego warto jak najwcześniej pomyśleć o skutecznych metodach na oszczędzanie energii cieplnej. Niektóre z nich wymagają wydatków i pieniędzy, inne to drobiazgi, które w ogólnym rozrachunku są dla nas wyjątkowo opłacalne.
Szczelne otwory drzwiowe i okienne
Jakość stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach często jest wyjątkowo niskiej jakości. Przez uszczelnienia wyeksploatowanych drzwi i okien, do wnętrza szybko dostaje się zimne powietrze. Problem ten można rozwiązać przez ograniczenie dopływu zimnego powietrza do domu. Nieszczelność można łatwo znaleźć, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a następnie dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny w miejscach, gdzie powstają przeciągi. Jest też możliwość skorzystania z usługi specjalisty, który posiada kamerę termowizyjną, wskazującą, gdzie dokładnie występują nieszczelności.
Ekran zagrzejnikowy
Warto wiedzieć, że znaczna część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię ściany, na której zamontowano go. Efekt ten można ograniczyć przez wykorzystanie specjalnej, magnetycznej folii izolacyjnej, która odbija ciepło. Są to ekrany zagrzejnikowe, działające na zasadzie lustra odbijającego energię cieplną do środka domu i ograniczającego straty ciepła uciekającego przez ściany. Tym sposobem ciepło, które jest wytwarzane przez grzejnik, trafi do obiegu i ogrzeje pomieszczenie, a nie ścianę.
Dostosuj temperaturę
Przegrzewanie pomieszczeń jest niekorzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i portfela. Aby zracjonalizować eksploatację instalacji grzewczej, należy wyregulować grzejniki oraz zainwestować w sterowniki źródła ciepła. Dzięki temu zyskamy pełną kontrolę nad poziomem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Stałą kontrolę zyskamy łatwo poprzez wykorzystanie montowanych na grzejnikach bezprzewodowych siłowników elektrycznych bądź regulatory pokojowe, reagujące na zmiany temperatury na zewnątrz.