Systemy alarmowe od kuchni
Jedną z najcenniejszych rzeczy w naszym życiu jest dom – i to nie tylko pod względem materialnym, lecz także emocjonalnym. Dom jest miejscem, do którego wracamy po ciężkim dniu w pracy, w którym gościmy znajomych oraz w którym regenerujemy siły. Dom kojarzymy przede wszystkim z bezpieczeństwem i pewną przystanią czekającą na nas każdego wieczoru. Dlatego ogromnie ważne jest zapewnienie mieszkaniu odpowiedniej ochrony. Do tego celu doskonale nadają się zdobywające coraz szerszą popularność systemy alarmowe. Takie rozwiązania są cenione przede wszystkim za skuteczność oraz bardzo prosty system obsługi. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się budowie najczęściej stosowanych systemów alarmowych. Zapraszamy do lektury.
Zgodnie z definicją, system alarmowy jest zespołem współdziałających ze sobą urządzeń używanych w celu poprawy bezpieczeństwa danego obiektu. Systemy chronią nasz dom przede wszystkim przed włamaniem oraz kradzieżą – wówczas nazywane są systemami alarmu włamania. Coraz częściej słyszy się o takich zdarzeniach dokonanych nawet w środku białego dnia, dlatego ogromnie ważne jest zabezpieczenie mieszkania przed potencjalnymi złodziejami. Systemy alarmowe są także stosowane w celu wykrycia zagrożenia pożarowego i przyspieszenia działań interwencyjnych w takich sytuacjach. Takie systemy nazywane są alarmami przeciwpożarowymi.
W skład systemu alarmowego wchodzą różnego rodzaju czujniki oraz centrala sterująca. Na czym polega działanie każdego z nich?
Sercem całego systemu jest centrala sterująca, do której podłączone są wszystkie pozostałe urządzenia. Centrala jest po prostu niewielkim komputerem zawierającym oprogramowanie umożliwiające dokładną analizę danych. Funkcją centrali jest także rejestrowanie oraz zapis danych (obrazu) pochodzących z kamer monitorujących.
Oprócz centrali w skład systemu alarmowego wchodzą również różnego rodzaju czujniki. Funkcją urządzeń jest odbieranie określonych sygnałów z otoczenia. W systemach antywłamaniowych najczęściej wykorzystuje się pasywne czujniki podczerwieni oraz czujniki magnetyczne (kontaktrony). Detektory służą do wykrywania obecności w pomieszczeniu. Czujniki podczerwieni reagują na ruch, natomiast kontaktrony wykrywają zmiany w obszarze pola elektromagnetycznego związane z pojawieniem się osób.
W skład systemu alarmowego wchodzi również sygnalizator, czyli to, co zwykle kojarzymy z takimi instalacjami. Sygnalizator jest najczęściej wydającą bardzo głośne dźwięki syreną z dołączoną do niej migającą lampą. To chyba najbardziej charakterystyczny element całego systemu alarmowego.
W obrębie systemu alarmowego znajdują się także moduły sterujące. Są to specjalne podzespoły, dzięki którym można zintegrować system alarmowy z określonymi urządzeniami znajdującymi się w naszym domu – zarówno elektrycznymi, jak i elektroniczynymi.
Niektóre instalacje są również zintegrowane z systemami antynapadowymi, które najczęściej są uruchamiane za pomocą dołączonego do zestawu przycisku alarmowego lub pilota. Użycie takiego systemu powoduje natychmiastowe wezwanie ochrony lub służb interwencyjnych.
Systemy alarmowe są bardzo proste w obsłudze. Uzbrojenie i rozbrojenie alarmu odbywa się poprzez wpisanie na panelu sterującym odpowiedniego kodu. Po wpisaniu kodu następuje włączenie lub rozłączenie alarmu. System alarmowy informuje mieszkańców o wszystkim, co dzieje się w mieszkaniu. Zastosowanie alarmów antywłamaniowych i przeciwpożarowych znacznie zwiększa bezpieczeństwo danego obiektu, dlatego warto zainwestować w takie urządzenia do zapewnienia mieszkaniu i domownikom odpowiedniej ochrony.