Systemy alarmowe - podstawy
Ochrony potrzebują zarówno firmy, jak i lokale prywatne. Dodatkowa ochrona na pewno nie zaszkodzi. Często wydaje się, że jest to zbędny kłopot, ale może okazać się ratujący życie lub majątek. Systemy alarmowe będą chronić nas i nasze mienie nawet, gdy my nie będziemy czujni. Systemy mogą mieć różne funkcje w zależności od użytej technologii i przeznaczenia, ale ich celem jest ochrona życia i mienia użytkowników. Stanowią pierwszą linię obrony w przypadku niebezpieczeństwa - włamań, prób kradzieży, zagrożenia pożarowego czy zalania.
Podstawowe informacje o systemach alarmowych
System alarmowy składa się wielu elementów, które ze sobą współpracują dla kompleksowej i skutecznej ochrony. Elementy połączone są ze sobą za pomocą oprogramowania, okablowania czy sieci internetowej. Tworzą nierozerwalną całość jako system. W zależności od przeznaczenia i zastosowanych technologii system będzie funkcjonował różnie i przed innymi niebezpieczeństwami chronił. Oczywiście, można stworzyć z podsystemów większy mechanizm, który będzie ochraniał przed różnymi zagrożeniami. Rozbudowane systemy są skuteczniejsze ze względu na wszechstronność i wysoki poziom koordynacji między elementami. Systemy alarmowe mają ochraniać i zapewniać czas na właściwą reakcję oraz zastosowanie zasad bezpieczeństwa.
Można wyróżnić dwa podstawowe działania systemów alarmowych. Pierwszym opcją będą systemy antywłamaniowe, które (jak nazwa wskazuje) mają chronić i niwelować ryzyko włamania oraz kradzieży. Drugą opcją są systemy ostrzegawcze, które w zależności od użytych czujników będą alarmowały o zagrożeniach określonego typu - wysokim poziomie wody, obecności dwutlenku węgla w powietrzu czy spięciach elektrycznych.
Alarmy tradycyjne
Alarmy tradycyjne to nic innego, jak systemy o podstawowym działaniu. Ich montaż opiera się na okablowaniu, dzięki któremu elementy systemu łączą się ze sobą. Poszczególne elementy muszą być popodpinane odpowiednio kablami między sobą i jednostką operacyjną, by funkcjonować poprawnie. W przypadku obrazu jest on zazwyczaj czarno-biały i wynika z zastosowania analogowych kamer. Tradycyjne rozwiązania są często tańsze ze względu na mniej zaawansowane technologie i niższej jakości elementy.
Alarmy bezprzewodowe
Bezprzewodowe alarmy są nowocześniejsze i ich działanie opiera się na przesyłaniu sygnału między elementami za pomocą sieci Internet. System tego typu nie potrzebuje okablowania lub zmniejsza jego użycie do minimum. Z jednostką centralną także łączy się przez sieć Wi-Fi. Bezprzewodowe systemy używają nowoczesnych rozwiązań i technologii. Zaletą takiego systemu jest możliwość sprawdzenia stanu rzeczy z dowolnego urządzenia (komputera, tabletu, a nawet telefonu). Wystarczy, że skonfigurujemy system odpowiednio i połączymy go z kamerami CCTV, które zapewnią podgląd.
Oba systemy sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Można je stosować na terenie firmy w miejscach publicznych, a także na posesji prywatnej.
Kompleksowa ochrona
Dla uzyskania pełnej ochrony warto skupić się nie tylko na wyborze systemu i technologii, ale także na samym procesie montażu. Z tego powodu ważny jest wybór fachowej ekipy, od pracy której będzie zależała skuteczność zamontowanego systemu. Źle zainstalowany i rozmieszczony system nie będzie czynił cudów i odpowiednio spełniał swojej funkcji ochronnej, a co więcej może sam stanowić zagrożenie ze względu na awarie i spięcia elektryczne. Warto wybierać sprawdzonych usługodawców, którzy mają opinie innych klientów i cieszą się dobrą renomą.