Systemy wizyjne - rodzaje i działanie
Nowoczesna technologia pozwala lepiej chronić to, na czym nam zależy. Dzisiejsze systemy alarmowe, kamery, zabezpieczenia sprawiają, że mamy o wiele więcej możliwości, niż w jeszcze dekadę temu. Wzrost zaawansowania systemów ochrony i kontroli zdaje się jednak proporcjonalny do współczesnych złodziei, którzy coraz częściej wykazują się kreatywnością i bezczelnością w działaniach przestępczych. Obecnie zabezpieczenia i systemy alarmowe znajdziemy nie tylko w placówkach użytku publicznego, firmach, ale także w domach prywatnych. Popularne stały się systemy wizyjne, które swoje zastosowanie znajdują głównie w obiektach użytkowych oraz sklepach - tam, gdzie w ciągu dnia przewija się duża ilość ludzi. Systemy tego typu działają za pomocą kamer, więc dają możliwość kontrolowania sytuacji na określonym terenie i łatwiejszego wychwycenia niepokojących zachowań wśród klientów czy pracowników.
Co to jest system wizyjny?
Obecnie mamy do wyboru trzy rodzaje systemów wizyjnych - analogowy, cyfrowy (IP) oraz hybrydowy.
System wizyjny najłatwiej można wyjaśnić jako podgląd obrazu w czasie rzeczywistym. Na system składa się zespół kamer, które połączone są ze sobą oraz z urządzeniem kontrolnym w jedną całość. Podstawową funkcją jest automatyczna analiza wizyjna danej przestrzeni oraz zapis obrazu na urządzeniu kontrolnym. Kamery rejestrują obraz i przesyłają go do procesora, a tam zostaje on automatycznie zapisany, by móc później być dowolnie przeglądany na nowo. To zapewnia podgląd na sytuację przez całą dobę i kompleksową ochronę.
Monitoring analogowy
Podstawowym rodzajem systemu wizyjnego jest analogowy. Nazwa może być wystarczającą wskazówką, co do działania. Opiera się na podobnej technologii, jak stare aparaty fotograficzne. Za pomocą okablowania połączone ze sobą kamery i rejestrator znajdują się w obrębie sieci lokalnej. System analogowy zapewnia podstawowe funkcje, wykorzystując technologię analogową. Oznacza to, że obraz nie jest wygórowanej jakości i osiąga w maksymalnej rozdzielczości wartość 768x576 pikseli, system analogowy opiera się na PAL/NTSC. Bez okablowania i odpowiedniego podłączenia system nie będzie funkcjonował właściwie. Wymaga odpowiednich złącz typu BNC, przetwornika cyfrowego typu CCD oraz kabli koncentrycznych, by móc poprawnie nagrywać obraz i przesyłać go do bazy danych. Monitoring analogowy zapewnia niską jakość, ale także trwałość i niską cenę montażu.
System hybrydowy
Kolejnym rozwiązaniem jest monitoring hybrydowy. System ten opiera się na serwerze wizyjnym IP, ewentualnie na rejestratorze hybrydowym. W tym rozwiązaniu kamery analogowe mogą współpracować z urządzeniami cyfrowymi IP, łącząc różne opcje technologiczne. Dzięki temu, stary system analogowy zyskuje nieco nowoczesności i funkcjonalności urządzeń cyfrowych IP.
Monitoring IP
Najnowocześniejszą możliwością wśród systemów wizyjnych jest monitoring IP. System ten opiera swoje działanie na protokole IP, wykorzystując do tworzenia wieloelementowych systemów sieć internetową LAN. Jest to przede wszystkim innowacyjna opcja, zapewniająca większą funkcjonalność oraz lepszą jakość. Kamery systemu łączą się bez problemu za pomocą sieci LAN w szybszy sposób, gdyż działają na poziomie lokalnym. Połączenie opiera się na użyciu przewodów sieciowych UTP z wtyczką tyou RJ-45, co zapewnia szeroki zasięg. Dodatkowo, system będzie działał stabilniej i bardziej wszechstronnie (wysyłając dużą ilość informacji jednocześnie bez zakłóceń). Istnieje także możliwość zasilania kamer IP przez PoE. Wydawać, by się mogło, że taki system będzie drogi w montażu i utrzymaniu. Jednak w rzeczywistości koszt jest stosunkowo niski za wyższą jakość obrazu i mobilność kontroli.