Wybieramy grzałkę do grzejnika
Grzałka elektryczna jest urządzeniem, które montujemy w grzejnikach elektrycznych oraz tych podłączonych do sieci instalacji wodnych. Głównym zadaniem grzałki jest zapewnienie całorocznego komfortu cieplnego w naszym domu. Możemy obecnie zauważyć, że świadomość dotycząca ekonomicznego zarządzania ogrzewaniem znacznie wzrosła wśród Polaków i różnego rodzaju rozwiązania pozwalające kontrolować temperaturę stają się coraz bardziej popularne. Większość z nas poszukuje więc oszczędnych metod zarządzania ciepłem w domu, co wiąże się z rosnącą troską o środowisko naturalne.
Grzałki do grzejników to bardzo praktyczne i proste w obsłudze urządzenia, posiadające wiele przydatnych możliwości. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii grzałka umożliwia ustawienie kilku poziomów temperatury. Na rynku znajdziemy wysokiej jakości grzałki elektryczne, pozwalające na swobodne wykorzystywane konstrukcji grzewczych i dopasowanie temperatury do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Wybór odpowiedniej grzałki
Kryterium doboru grzałki do grzejnika, które jest najistotniejsze to jej moc. Powinna być ona dopasowana do wydajności grzejnika dla parametrów 75/65/20°C. Warto wiedzieć, że dla większości grzałek z maksymalną nastawą temperatury 60-65°C moc grzałki powinna być zbliżona do mocy grzejnika. Z kolei w przypadku grzałek z elementem samoregulującym PTC, moc urządzenia nie powinna przewyższać mocy grzejnika dla parametrów 75/65/20°C.
Jak działa grzałka?
Grzałki zbudowane są z rurkowego elementu grzewczego oraz elektronicznego regulatora temperatury, posiadającego specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz funkcję zabezpieczającą przed zamarzaniem. Urządzenia te zasilane są napięciem 230 V ~ 50 Hz. Na rynku są też grzałki z pomiarem temperatury otoczenia, dzięki którym można utrzymywać stałą temperaturę pomieszczenia lub dogrzać je w trybie przyspieszonym. Grzałka elektryczna instalowana jest w grzejniku i podłączana do sieci 230 V, a potem podgrzewa ona wodę znajdującą się w grzejniku c.o., zapewniając komfort cieplny w całym pomieszczeniu.
Zalety posiadania grzałki
Użytkownicy grzałek mogą cieszyć się szeregiem korzyści, wynikających ze stosowania tych urządzeń. Otóż grzałki pozwalają na podgrzanie wody w grzejnikach łazienkowych, ogrzanie wnętrz pomieszczeń bądź osuszanie odzieży. Jest to bardzo ważne w domach wielorodzinnych, kiedy kończy się sezon grzewczy. Grzałki sprawdzą się też w budownictwie jednorodzinnym, kiedy będziemy chcieli np. podwyższyć temperaturę w łazience, nie będziemy musieli uruchamiać kotła c.o.. Niektóre grzałki są w stanie podtrzymać stałą temperaturę grzejnika, natomiast grzałki GV, mogą pracować dodatkowo z pełną mocą przez około 2 godziny bez względu na ustawioną temperaturę. Tak oto szybko zyskujemy stabilne ogrzewanie pomieszczenia.