Wybór kamer do monitoringu
System monitoringu w obecnych czasach zdaje się czymś oczywistym i oczekiwanym. Stanowi podstawowy element zabezpieczeń większości placówek - firm prywatnych oraz instytucji użytku publicznego. Monitoring to metoda ochrony i prewencyjna - ma odstraszać potencjalnych przestępców i jednocześnie chronić w przypadku prób włamania czy kradzieży. Wydawać, by się mogło, że monitoring zawsze składa się z tych samych elementów i jeden system drugiemu jest równy. Jednak w rzeczywistości ważną rolę odgrywają zastosowane technologie oraz typ kamer. W monitoringu to właśnie typ kamer będzie istotny, gdyż to na nich opierać się będzie system.
Przewodowe czy bezprzewodowe?
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kamer ze względu na montaż i system działania - przewodowe i bezprzewodowe. Pierwszy rodzaj, jak nazwa wskazuje, opiera się na połączeniu za pomocą przewodów. Kamery powiązane są ze sobą oraz z jednostką centralną za pomocną przetworników i okablowania. Być może opcja ta jest trudniejsza w montażu i mniej estetyczna, ale bardziej stabilna w działaniu. Taki system wydaje się być pewniejszy, gdyż na kamery nie będą miały wpływu zmienne warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne. Jednak minusem jest kosztowne i czasochłonne montowanie sprzętu oraz jego rzucanie się w oczy.
Drugą opcją jest system kamer bezprzewodowych. Zaletą jest w tym przypadku mobilność. Kamery bezprzewodowe o wiele łatwiej zamontować, gdyż nie mają okablowania i działają na zasadzie połączenia internetowego. Da się z tego powodu także relokować i w prosty sposób demontować. Montaż przebiega szybciej i nie wymaga prac remontowych. To z kolei wpływa na estetyczniejszy wygląd - kamery bezprzewodowe są na ogół mniejszych rozmiarów, łatwiej je ukryć i wkomponować w otoczenie. Jednak na ich działanie ma wpływ pogoda i czynniki zewnętrzne (stopień wilgoci, temperatura, a także wszystko, co może zakłócić sygnał - na przykład inne urządzenia rozprzestrzeniające sygnał w pobliżu). To może powodować zakłócenia i problemy z poprawnym funkcjonowaniem systemu kamer.
Kamery bez i z podczerwienią
Istnieje wiele nowoczesnych ulepszeń, w które wyposażone są kamery. Jednym z najpopularniejszych jest podczerwień. Istnieje typ kamer, które mają wbudowany promiennik podczerwieni. Co to daje? Takie rozwiązanie stosuje się w miejscach, w których występuje problem z oświetleniem - nie ma go lub jest zbyt słabe. Niestety, kamery po ciemku nagrywać będą wieczną noc. Kamery z podczerwienią będą działały niezależnie od natężenia światła, ponieważ promiennik podczerwieni ma za zadanie zapewniać odpowiednią ilość światła do poprawnego funkcjonowania kamer. Wiązka światła dla osób w zasięgu będzie niewidoczna, ale dla kamer tak. Jednak i takie rozwiązanie ma swoje wady. Obraz będzie jedynie czarno-biały, więc ciężej będzie później wyłapać drobne elementy na filmie. Ważne jest, by uważać na jasne elementy w otoczeniu kamer tego typu - mogą one spowodować, że kamera będzie bezużyteczna i ślepa (to samo zjawisko zachodzi przy zapaleniu światła przy noktowizorze).
Jakość czy ilość
W rzeczywistości nie warto wybierać miedzy ilością i jakością. Słaba jakość nie zapewni odpowiedniego dowodu i podglądu na sytuację, a nieodpowiednia ilość odbije się na wydajności sytemu. Wszędzie musi istnieć złoty środek. Mała ilość kamer na małym ternie będzie wystarczająca, ale na dużym może być mniej skuteczna. Z drugiej strony, im większa liczba kamer, tym system może być mniej stabilny w działaniu - ograniczenia zasięgu i mozolny przepływ informacji mogą powodować problemy.