
Dlaczego warto stosować alarmy bezprzewodowe?
Istnieją dwa podstawowe typy alarmów antywłamaniowych – przewodowy i bezprzewodowy. Różnica z pozoru niewielka, a jednak zmienia bardzo wiele w funkcjonowaniu, montażu czy nawet w kwestii samej ceny sprzętu. Wiele argumentów przemawia na korzyść alarmów przewodowych, jak równie wiele oponuje za rozwiązaniem bezprzewodowym. Najczęściej z alarmów bezprzewodowych korzystają firmy, które muszą zabezpieczać posesję, przestrzeń oraz towar. To wiele do ochrony, a jednocześnie miejsce na montaż jest ograniczone. Właśnie dlatego – ze względu na mobilność, skuteczność, możliwość dostosowania – bezprzewodowe alarmy zyskują na uznaniu. Ważną cechą jest, iż nadają się równocześnie do domu i firmy. Alarmy bezprzewodowe twardo stoją na rynku w branży alarmowej jako groźna konkurencja dla tradycyjnych rozwiązań w tym temacie.
Montaż
Alarmy bezprzewodowe są łatwe w montażu, niezależnie od miejsca. Nie ma znaczenia czy chcemy skorzystać z takiego rozwiązania w firmie czy mieszkaniu, w budownictwie starego typu czy też nowoczesnych powierzchniach. Ze względu na brak okablowania lub minimalną jego ilość nie musimy się martwić podłączeniami i siecią przesyłania sygnału między jednostkami. Wszystko, jak magia, dzieje się na zasadzie połączenia Wi-Fi. Brak otworów w ścianie, wszędobylskich kabli i nieestetycznych listew przemawia za bezprzewodowymi alarmami. Wszystko w dodatku możemy zrobić sami lub z niewielką fachową pomocą w krótkim czasie, a nie tracąc czas na planowanie i rozmieszczanie. Wszystko będzie działało prawidłowo, a przestrzeń użytkowa pozostanie schludna i elegancka.
Skuteczność
Wiele osób obawia się niższej skuteczności alarmów bezprzewodowych, gdyż krąży przekonanie, że łatwiej je zepsuć czy uszkodzić. Jednak nie jest to w pełni prawda – zaburzyć działanie urządzenia można tak samo w przypadku systemów bezprzewodowych i tradycyjnych. Czyż w przewodowej wersji alarmu nie wystarczy jedynie uszkodzić kabla lub samego aparatu, by przestało działać prawidłowo lub całkowicie? W przypadku urządzeń bezprzewodowych jest to nawet trochę trudniejsze – brak okablowania uniemożliwia jedną drogę sabotażu, a małe urządzenia można łatwiej wkomponować w otoczenie dla ukrycia przed ciekawskimi oczyma. Skuteczność wcale nie spada tylko, dlatego że nie ma okablowania.
Mobilność
Główną cechą, którą ceni się w przypadku bezprzewodowych alarmów jest mobilność. Nie tylko ułatwia to transport i montaż elementów, ale także jest korzystne dla tymczasowych najemców lokali. Jednostki i elementy systemów bezprzewodowych można z łatwością deinstalować i przenosić, co umożliwia szybką i łatwą relokację konkretnych czujników lub całość zespołu komponentów. W przypadku przeprowadzki lub zmiany lokalu użytkowego możemy zainstalowany na własną rękę system zabrać ze sobą! W przypadku usterek jednostek ich wymiana okaże się także o wiele łatwiejsza, niż w przypadku tradycyjnych wersji – nie trzeba odłączać licznych kabli i dopasowywać ich na nowo z wymienioną jednostką.
Alarmy bezprzewodowe obecnie coraz częściej wypierają tradycyjne pierwowzory. Są spotykane zarówno w domach prywatnych, przestrzeniach publicznych, jak również w firmach i lokalach użytkowych różnego typu. Cieszą się uznaniem ze względu na innowacyjność, łatwość w dostosowaniu do potrzeb, niewielkim gabarytom czy mobilności. Jedynym minusem takich rozwiązań jest koszt – bezprzewodowe alarmy potrafią w dalszym ciągu dużo kosztować, szczególnie te bardziej nowoczesne. Jednak oferują więcej możliwości i często wyższą jakość.