Typy kamer przemysłowych
Telewizja przemysłowa jest jednym z najpopularniejszych systemów zwiększania ochrony budynków i przestrzeni. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w firmach, obiektach przemysłowych, budynkach handlowych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność stałego nadzorowania jakiejś przestrzeni. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najważniejszemu elementowi telewizji przemysłowej, czyli kamerom. Zapraszamy do lektury.
Mówiąc w uproszczeniu, telewizja przemysłowa jest jednym z rodzajów monitoringu. Z tego względu jest również nazywana monitoringiem wizyjnym, wideonadzorem lub systemem dozorowym CCTV. Taki system pozwala na nadzorowanie zdarzeń z określonej odległości 24 godziny na dobę, dlatego najczęściej jest stosowany przez służbę ochrony budynków i mienia. Obraz z kamer jest wyświetlany na monitorach w centrum sterującym, w którym uprawniony do tego personel może w każdym momencie uzyskać do niego wgląd. Podstawowymi elementami systemu są kamery (od kilku do kilkuset), rejestratory oraz centrala sterująca.
Praca telewizji przemysłowej nie byłaby możliwa bez obecności specjalnych kamer. Jak wspomniano, w obrębie jednego systemu może współpracować od kilku do nawet kilkuset urządzeń. Obraz ze wszystkich kamer przekazywany jest do centrum sterującego, gdzie obsługa może oglądać go na monitorze lub monitorach. Zasadniczą różnicą pomiędzy telewizją przemysłową a zwykłą telewizją jest to, że w przypadku monitoringu wizyjnego obraz z kamer jest przesyłany i odbierany tylko przez jedno centrum odbiorcze – w przeciwieństwie do zwykłej telewizji, która może być odbierana przez nieograniczoną liczbę odbiorników. Przesyłanie obrazu zachodzi drogą radiową lub przez kabel.
Istnieje kilka typów kamer stosowanych w systemach telewizji przemysłowej. Najczęściej wykorzystywane są trzy rodzaje urządzeń: kamery kopułkowe, kamery typu BOX oraz kamery zintegrowane z podczerwienią. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z nich.
Zdecydowanie najpopularniejszym typem są kamery kopułkowe. Takie urządzenia stosuje się np. w sklepach oraz firmach. Tego typu kamery mogą być bez problemu używane również w warunkach zewnętrznych. Takie urządzenia kupimy przy tym za naprawdę nieduże pieniądze.
Jeśli zależy nam na zamontowaniu małych, kompaktowych urządzeń, idealnie sprawdzą się zgrabne kamery typu BOX. Tego rodzaju kamery mogą być rozbudowane o dowolny obiektyw, dlatego mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Minusem takiego rozwiązania jest jednak wysoki koszt poszczególnych elementów.
Ciekawym typem kamer są urządzenia wykorzystujące podczerwień – to tak zwane kamery IR. Dzięki zintegrowaniu kamery z promiennikiem podczerwieni kamery doskonale radzą sobie w warunkach niedostatecznego oświetlenia lub nawet całkowitej ciemności. Z tego powodu najczęściej są stosowane do monitorowania przestrzeni na zewnątrz budynków.
Dobór kamery powinien być odpowiednio przemyślany. Należy wybrać takie urządzenie, które będzie spełniać nasze potrzeby. Istnieje kilka parametrów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wśród nich znajdują się na przykład rodzaj zastosowanego przetwornika, rozdzielczość oraz jasność. Należy również bardzo dokładnie przemyśleć, w jakich miejscach będziemy chcieli zamontować kamery i dostosować do nich wybrany typ obudowy. Kamery przemysłowe, które obecnie znajdują się w sprzedaży, wykonane są z solidnych i bardzo trwałych tworzyw. To bardzo ważne zwłaszcza dla tych urządzeń, które będą pracowały na zewnątrz, wystawione na działanie gwałtownych zmian pogody i warunków atmosferycznych.