
Cena monitoringu – od czego zależy?
Monitoring to system połączonych ze sobą jednostek, które przesyłają obraz w czasie rzeczywistym do centrali (bazy systemowej), gdzie zostają zapisane. W zależności od wybranego rodzaju systemu będzie się on różnił jakością, docelowym miejscem zastosowania i przede wszystkim cenami. Może okazać się, że natkniemy się na oferty instalatorskie tego samego rodzaju sprzętu w różnych cenach. Na koszt usługi wpływa wiele czynników, a jednocześnie trzeba być czujnym, by nie dać się naciągnąć na niepotrzebne koszty. Cena, jaką zapłacimy za sprzęt i usługę może różnić się w zależności od firmy i oczekiwań klienta.
Rodzaj kamer
Na cenę instalacji monitoringu wpływa w pierwszej kolejności typ kamer, jaki klient chce zastosować. Firmy usługowe mogą specjalizować się w montowaniu konkretnego typu kamer lub we wszelkich rodzajach. Cena usługi może zmienić się, gdy klient sam będzie decydował o wybranych kamerach. Najtańszym rozwiązaniem okazują się kamery tradycyjne – te starego typu, analogowe. Są tańsze ze względu na archaiczność, gdyż nie stosują nowoczesnych komponentów i technologii. Najdroższe okażą się kamery typu IP – zaawansowane i nowoczesne rozwiązanie.
Po pierwsze, należy się zastanowić nad zastosowaniem kamer – na jaki użytek, okres czasu są nam potrzebne. Może okazać się, że wersja analogowa będzie wystarczająca do naszych celów. Ten typ zapewni obraz czarno-biały i w niskiej jakości. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cena nie zawsze idzie z jakością w parze – drożej nie znaczy wcale lepiej. Musimy być czujni, by nie zostać oszukani – warto przed zakupem zrobić rekonesans na własną rękę. Czasami, bowiem ta sama jakość może być w wyższej cenie w zależności od firmy i rodzaju klienta.
Rodzaj rejestratora
Każdy system jest zbudowany z konkretnych elementów, które współpracują ze sobą dla odpowiednich efektów. Możemy zastosować metaforę ciała – sercem systemu będzie rejestrator, mózgiem kodowanie, a oczami kamery właśnie. Jednak to od serca zależy najwięcej – jak poprawność funkcjonowania całego systemu. Nie warto oszczędzać na tym elemencie i przede wszystkim warto zrobić w tej kwestii gruntowne rozeznanie, by wybrać ten najlepszy. Skuteczność i wydajność systemu będzie w dużej mierze zależne od rejestratora. Koszt takiej części nie jest niski - zaczyna się od kilkuset złotych przy opcjach niskobudżetowych i przeciętnej jakości. Im wyższa cena, tym lepsza jakość – w tym przypadku często tak. Zdecydowanie warto inwestować w dobrą jakość rejestratora.
Chroniony obiekt
Duży wpływ na cenę ma miejsce, w którym chcemy zamontować system. Często firmy otrzymają wyższą cenę ze względu na charakter działalności. W kwestii miejsca i w zależności od wybranego rodzaju monitoringu – budynki w użytku i wykończone będą wymagały większych nakładów finansowych i ilość czasu do montażu monitoringu (szczególnie tradycyjnego). Łatwiej będzie w budynkach nowopowstałych, w których w trakcie budowy i wykończeni można zlecić instalację systemu zabezpieczeń i uniknąć tym późniejszych poprawek architektonicznych. Ważną rolę ma powierzchnia budynku – im większa, tym wzrasta ilość potrzebnych kamer. To generuje w efekcie większą ilość okablowania, dodatkowe koszty akcesoriów i elementów oraz czas.
Fachowcy. Dla najlepszych efektów warto wybrać ekipę instalacyjną, która ma uznanie w branży. Możliwe, że zapłacimy za usługi takich fachowców więcej, ale z pewnością będziemy zadowoleni z wykonanej roboty. Tańsza ekipa lub znajomi robotnicy mogą wykonać fuszerkę, której poprawa będzie wymagała większych nakładów finansowych.