Korzyści z zabezpieczeń przeciwpożarowych
Podstawą do oddania nowopowstałego budynku do użytku jest spełnianie przez dany obiekt przepisów przeciwpożarowych – w innym razie budynek będzie wymagał poprawek architektonicznych lub wykończeniowych, by mógł funkcjonować w przeznczonym pierwotnie celu. Nacisk na zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego nie mają na celu utrudniać powstawania nowych konstrukcji, a zapewnić bezpieczeństwo dla przyszłych użytkowników oraz otoczenia. Z tego powodu należy z pełną uwagą uwzględnić przepisy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w trakcie planowania konstrukcji, by nie musieć liczyć się później z dużymi stratami finansowymi oraz czasowymi.
Bezpieczeństwo, zdrowie i życie
Kiedy mowa o ochronie przed pożarami, ważną rolę odgrywa układ pomieszczeń i kierunek otwierania się drzwi. Drzwi powinny, bowiem otwierać się zawsze na zewnątrz, by ułatwić ucieczkę. Innym istotnym elementem przy budowie jest zastosowanie odpowiednich materiałów, które będą wykazywały odporność przeciwogniową. Najważniejsze jest, by zapewnić łatwą możliwość ucieczki i przede wszystkim czas na nią dla użytkowników w przypadku pożaru.
Niezależnie od rodzaju i wielkości budynku, w jakim będziemy wprowadzać system zabezpieczeń przeciwpożarowych jest ważne zachowanie dbałości o szczegóły. W końcu chodzi w efekcie końcowym o zdrowie i życie użytkowników stałych oraz gości danego budynku. Ważne, by mogli oni czuć się bezpiecznie, przebywając w środku – niezależnie od długości pobytu i częstotliwości wizyt w danym miejscu. Trzeba pamiętać, że zagrożenie pożarowe może pojawić się niespodziewanie jako następstwo usterki lub nieszczęśliwego wypadku. Zadaniem zabezpieczeń jest ochrona przebywających wewnątrz budynku osób, choć powinni oni być przeszkoleni z zasad bhp oraz przeciwpożarowych w celu uniknięcia tragedii. Nieświadomość i brak wiedzy może okazać się groźny i niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. To właśnie życie jest najcenniejszym elementem w przypadku zagrożenia pożarowego, a nie rzeczy materialne – dom czy dobra można odbudować lub odkupić najczęściej, ewentualnie zastąpić.
Przełom w walce z ogniem
Ogień zawsze był zagorzałym przeciwnikiem człowieka, siejąc postrach. Niegdyś potrafił strawić całe osady i miasta, będąc nie do powstrzymania. Właśnie, dlatego wzbudzał panikę – z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się i niszczącej siły, z którą nie potrafiono sobie radzić. Obecnie ogień wciąż jest groźnym przeciwnikiem i potrafi wyrządzić ogromne szkody, ale dziś ludzkość potrafi z nim walczyć i podejmować skuteczne kroki w celu zapobiegania pożarom. Nowoczesna technologia pozwala na szybką reakcję w przypadku pojawienia się zapłonu, a także daje nowe możliwości gaszenia ognia. Nie tylko proszki gaśnicze, gaśnice pomagają w walce, ale także nowoczesne wyposażenie strażackie i rozbudowany system komunikacyjny dzisiejszego świata. Nowe materiały – ognioodporne i ogniowytrzymałe – pozwalają chronić przed pożarami. Dziś potrafimy nie tylko zwalczać ogień, ale także go kontrolować. Ułatwiają to systemy zabezpieczeń, środki chemiczne i alarmy – działające dniem i nocą.
W ciągu ostatnich dekad to ludzie opanowali ogień do tego stopnia, że nie stanowi on zagrożenia na taką skalę. Oczywiście wciąż zdarzają się wypadki śmiertelne, ale jest ich zdecydowanie mniej, niż w czasach, gdy jedynym rozwiązaniem problemu pożaru było wiadro z wodą i ucieczka w popłochu. Jednak, by walka i ochrona przed ogniem oraz pożarem była skuteczna, należy kłaść duży nacisk na obowiązek świadomości zasad bezpieczeństwa pożarowego i kontroli zabezpieczeń przeciwogniowych w domach i firmach.