Kontrola dostępu – co to takiego i z czym się wiąże?
Większy nacisk na ochronę kładzie się w firmach, gdyż właściciele pragną chronić swoje dziedzictwo i majątek oraz najczęściej mają odgórnie narzucone zasady przez przepisy prawne. Jednak właściwe zabezpieczenia mają chronić nie tylko rzeczy materialne, ale także użytkowników miejsca chronionego. W końcu najważniejszą i najcenniejszą wartością na świecie jest życie ludzkie. Trzeba pamiętać, że nie tylko nowoczesne systemy ochronne się rozwinęły, ale również zaawansowanie współczesnych przestępców. Obecnie wiele słyszy się o nowych formach zbrodni i występku oraz kreatywności przestępców. Brak odpowiednich zabezpieczeń może okazać się w konsekwencjach bardzo nieprzyjemny i kosztowny dla właścicieli firm i lokali użytkowych. Warto, zatem zadbać o właściwą ochronę miejsca pracy, inwestując w metody kontroli dostępu.
Czym jest kontrola dostępu
System zabezpieczeń złożony jest z wielu podsystemów dla wydajnego działania i skuteczności. W zależności od użytych w nim czujników mogą mieć różne zastosowanie i działanie. Jednym z popularnych zabezpieczeń jest kontrola dostępu. Wykorzystuje się ten typ głównie w firmach, przedsiębiorstwach, ale także w uczelniach. Miejsca, w których znajdują się ważne, cenne i niebezpieczne przedmioty czy dane posługują się takimi systemami – biblioteki, bazy wojskowe, banki, laboratoria. Idea jest prosta – odciąć dostęp osobom nieupoważnionym. Kontrola dostępu pozwala na zniwelowanie ryzyka niepożądanych zachowań wśród pracowników oraz przedostania się osób trzecich, które mogłyby stworzyć zagrożenie zdrowia czy życia lub dopuścić się kradzieży. Dzięki takiej kontroli osoby nieupoważnione nie będą miały dostępu do konkretnych pomieszczeń lub całych bloków przestrzeni.
Kontrola dostępu - zalety
Pierwszą, podstawową zaletą kontroli dostępu jest ograniczenie osób trzecich – uniemożliwia się im wtargnięcie do wnętrza ważnych pomieszczeń czy instytucji. Dzięki temu, nikt przypadkowy i nieupoważniony nie przedostanie się do środka stref kontrolowanych. System działa w łatwy do wyjaśnienia sposób – bazuje na odpowiednio zaprogramowanym systemie blokad i zamków, które otwierają się jedynie przy pomocy odpowiedniego „klucza” ( może być to w oparciu o czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie głosu, karty magnetyczne). Pracownicy z właściwymi upoważnieniami mają dostęp do wyznaczonych stref, dzięki określonego rodzaju kluczom.
System kontroli dostępu jest prosty w obsłudze i skuteczny. Pozwala na rozdzielenie dostępu do konkretnych działów firmy w godzinach funkcjonowania firmy. Oczywiście osoba zarządzająca całością systemu (domyślnie szef) może rozszerzać uprawnienia podmiotów na wiele sposobów. Z łatwością można nadawać i pozbawiać dostępu, co jest szczególnie przydatne w przypadku pracowników tymczasowych.
System kontroli dostępu to także często kontrola i nadzór w bardziej dosłownym znaczeniu. Możemy sprawdzać, dzięki temu funkcjonowanie pracowników – czy rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Z łatwością sprawdzimy migracje wewnątrz budynku wśród pracowników oraz ich punktualność w kwestii przychodzenia czy wychodzenia z pracy. Dzięki takiemu systemowi uzyskujemy dużą ilość informacji, które mogą okazać się przydatne w ochronie pracowników. W przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia i życia (gdy trzeba ewakuować budynek lub jego część) mamy dostęp do informacji, ile osób znajduje się obecnie wewnątrz i w jakich sektorach. To umożliwia szybszą reakcję i łatwiejszą pomoc dla ewentualnych poszkodowanych.