Problemy pojawiające się z pracą sterowników kotłowych
Rozpoczynający się sezon jesienny i znaczny spadek temperatury na zewnątrz powoduje, że mocniej ogrzewamy pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu. Właściciele kotła grzewczego, wyposażonego w inteligentną automatykę mogą być spokojnie, ponieważ jego praca będzie sprawniejsza i ekonomiczniejsza. Oczywiście mogą zdarzyć się różnego rodzaju niespodziewane awarie i warto wówczas wiedzieć, jak znaleźć jej przyczynę i przywrócić prawidłowe działanie sterownika.
W tekście przedstawiamy najczęściej spotykane usterki związane z pracą sterowników do kotłów, z którymi możemy mieć do czynienia w takcie trwania sezonu grzewczego. Ich poznanie pozwoli nam na szybką reakcję i uporanie się z problemem.
Przydatny słowniczek
Żeby lepiej zrozumieć najważniejsze kwestie dotyczące obsługi sterowników do kotłów niezbędna jest znajomość podstawowych terminów. Zacznijmy od pracy ręcznej, która wiąże się z sytuacją, gdy jedno z urządzeń podłączonych do sterownika nie działa w trybie pracy automatycznej. Wtedy trzeba wejść do menu i spróbować uruchomić urządzenia w celu przeprowadzenia diagnozy. Jeśli sterownik działa w trybie pracy ręcznej to prawdopodobnie wszystko jest sprawne, a problem tkwi w samych ustawieniach. Jeśli nie umiemy samodzielnie rozwiązać problemu, możemy skorzystać z funkcji „ustawienia fabryczne”. Przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych sprawia, że przywrócone zostają wszystkie ustawienia, które zostały zmienione przez użytkownika od momentu załączenia stanu fabrycznego, np. konfiguracje pracy pomp lub nastawy pracy podajnika wentylatora. Jest również opcja podłączenia urządzenia na „krótko”. Każde urządzenie wykonawcze do sterownika firmy TECH jest zasilane napięciem 230 V, co oznacza, że można je załączyć bezpośrednio do gniazdka w celu sprawdzenia jego działania.
Najczęściej występujące problemy
Problemy, z jakimi najczęściej możemy spotkać się przy obsłudze sterowników kotłowych m.in. uszkodzenie czujnika temperatury. W takiej sytuacji pojawi się alarm związany z brakiem odczytu informacji z czujnika, jednak sam czujnik wcale nie musi być uszkodzony. Wówczas trzeba sprawdzić, czy czujnik jest poprawnie podłączony. Jeśli czujnik jest przedłużany, musimy sprawdzić jakość połączenia. Dobrze upewnić się, czy przewód nie jest uszkodzony mechanicznie. Aby sprawdzić poprawności działania czujnika trzeba zamienić czujniki miejscami. Warto sprawdzić oporność czujnika. Kolejnym częstym problemem jest alarm związany z przegrzewaniem układu sterowania wentylatorem. Możliwe przyczyny alarmu to mocno zabrudzony lub uszkodzony wentylator. Może to być też fakt, że kondensator wentylatora stracił swoją pojemność. W sytuacji, gdy po wykluczeniu powyższych czynników problem wciąż występuje, jego przyczyną mogą być uszkodzone elementy w sterowniku, co oznacza konieczność naprawy urządzenia w serwisie.